Karmimy Psiaki

piątek, 21 września 2012

Porowatość włosów

Porowatość włosa to jego zdolność przepuszczania cieczy.
Pasmo włosa składa się z 3 warstw: naskórka, kory i rdzenia. Wszystkie składniki włosa są utrzymywane w korze włosa, a naskórek chroni korę włosa.




Na tym obrazku jest pokazany włos zdrowy. U włosów z normalną, niską porowatością naskórek ułożony jest płasko i szczelnie wzdłóż trzonu włosa. Kiedy naskórek jest tak ułożony  włosy trzymają wilgoć lepiej, są lśniące, gładkie i łatwo się je układa.



Na tym zdjęciu widać bardzo porowaty włos. Jak widać skórki są podniesione przez co odsłaniają delikatną warstwę wewnętrzną kory. Gdy naskórek jest podniesiony włosy są szorstkie, suche i mają skłonność do plątania się. W tym wypadku włosy nie będą wyglądać najlepiej.


Co powoduje porowatość?

Włosy mogą zostać nadmiernie porowate przez ubogąj diete, genetyke, stres środowiska i po prostu ogólną złą pielęgnacje. Gdy włosy są zbyt porowate kończy się to utratą wilgoci tak szybko, jak ją przyjmuje.


Sposoby zmniejszenia porowatości.

Regularne stosowanie zabiegów z białka: białka wypełniają luki w naskórku i wzmacniają wał włosa.

     Korzystanie z konkretnych zabiegów na włosy: Zabiegi te mają na ogół niskie pH (kwaśne), a więc w środowisku kwaśnym naskórek będzie leżał płasko.

     Korzystanie z szamponu bez SLS i SLES: Szampony, które mają siarczany mają tendencję do bardzo wysokiego pH, wysokie pH podniesie naskórek. Podniesiony naskórek = porowatość
     Zmniejszenie zabiegów chemicznych:  np. unikanie trwałych farb do włosów, to naprawdę dobre sposoby zapobiegania problemów porowatości.



Uwaga: Porowatość niekoniecznie jest zła. Włos w rzeczywistości musi być nieco porowaty, aby skutecznie przebiegały zabiegi na włosy i absorpcja wilgoci. Kiedy włosy nie są odpowiednio porowate, zabiegi chemiczne i pielęgnacyjne nie działają skutecznie.




Testy na porowatość włosów. 


Sposób 1.
Do miski z wodą wrzucić kilka włosów, które są oczyszczone, umyte tylko szamponem (bez masek, odżywek, jedwabiu itp). Im dłużej włos będzie utrzymywał się na powierzchni tym mniej jest on porowaty i na odwrót, włos który szybko opadnie na dno jest bardzo porowaty.


Sposób 2.
Na jedynie umytych włosach (tak jak i w poprzednim teście - bez odżywek masek i innych specyfików) złapać jednego włosa i przejechać  palcami od końcówki do cebólki wosa. Im bardziej będie on nam się wydawał chropowaty, stawial opór i wyczujemy nierówności tym bardziej będzie on porowaty.

Sposób 3.
Na talerz wysypujemy odrobinę mąki. \'tarzamy w niej włosy po czym wydmuchujemy mąkę z włosów. Im więcej zostanie białego osadu na włosach tym większa jest ich porowatość.


Nie da się w ten sposób ustalić od razu dokładnej porowatości włosa dlatego testy należy powtarzać co jakiś czas i z różnych partii włosów (z wierzchu, spod spodu, z tyłu, z przodu). Dopiero wtedy będziemy mogli na tej podstawie stwierdzić jaki rodzaj porowatości mają nasze włosy (niski, średni, wysoki).







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz